Chakme.ir  

بازگشت   Chakme.ir > تالار فرهنگ و هنر > صنایع دستی

تابلو اعلانات

پاسخ
 
LinkBack ابزارهای موضوع نحوه نمایش
قدیمی 01-22-2012, 11:58 AM   #1
مدیر انجمن
 
SaRah آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 5,751
تشکر: 1,284
تشکر شده 1,249 بار در 788 پست
حالت من : Badhal
پیش فرض تکه دوزي
هنر های سنتی ایران آنگونه که امروزبه نام هنر های دستی شهرت دارند سابقه ای بس دیرین ومفصل دارند.

روش های تکه دوزی :
1)روش ساده 2)روش معرق 3)روش ضخیم دوزی و برشی 4)روش نمدی 5)روش مرصعی

روش ساده

این دوخت معمولا به دوخت قطعات ریز ودرشت ورنگارنگ پارچه های مختلف به یکدیگر اطلاق می شود.این قطعات
معمولا از انواع پارچه های:ساده،گلدار،چهار خانه،محرماتی،خالدار تهیه می شود و نام چهل تکه نیز به معنای استفاده از
تکه های مختلف در تعداد زیاد بر روی این هنر دستی نهاده شده است،تکه های پار چه عموما به شکل:مربع،مثلث ریز ودرشت و لوزی بریده و از پشت با کوک به یکدیگر وصل می شوند و سپس به وسیله دوخت های ریز به هم دوخته ومحکم می گردند.

روش معرق

در این روش هنرمند پس از طراحی ونقش پردازی روی زمینه،کارد های معین روی زمینه را،از زمینه جدا و به اندازه- ی آن از رنگ دیگر زمینه بریده و جایگزین می نمایدوبا دقت زیاد در ایجاد هماهنگی رنگ ها و محاسبه وبرش روی بخیه ها را قیطان گذاری نموده و ضمن بست ، دوخت های تزیینی دیگری را برای جلوه بخشیدن خاص به دوخت به کار می برد.

روش ضخیم دوزی وبرشی

دراین روش گاهی از 5یا 6لایه از پارچه ها با رنگ های متفا وت استفاده می شود. ابتدا طرح را روی زمینه پیاده نموده بعد با توجه به نقش زمینه قسمت هایی از لایه های رویی را می برند تا رنگ پارچه ی زیرین نمایان شود. در مورد طرحی که یک نقش اصلی در مرکز دارد باید لایه ها را پیش از شروع به دقت تنظیم کرد.

روش نمدی (فوتر)

نمد هیچ وقت سائیده وریش ریش نمی شود ونیازی به برگرداندن کناره ها ی آن نیست.قطعات را سنجاق کرد ه وبا بخیه لغزنده به زمینه می دوزند.تکه دوزی نمد را هنگام دوختن می توان با چند قطره چسب نگه داشت.البته جنس زمینه را باید از پارچه ای ضخیم انتخاب کرد تا با جنس نمد تناسب داشته باشد ،نخ پشمی الوان برای برودری دوزی مناسب بوده و می توان این دوخت را با دوخت های دیگر همراه نمود.

روش مرصعی

دراین روش دوخت ،هنر مند تکه دوز ،پدیده ی خودش را با سنگ دوزی ،مروارید دوزی ،منجوق دوزی،زغره دوزی همراه می سازد که این لندره دوزی را لندره دوزی مرصعی می گویند.

پنبه دوزی

پنبه دوزی یا آجیده دوزی یکی از رودوزیها ی ایرانی است که ریشه عمیقی در هنرهای سنتی ایران دارد.قدیمی ترین مدرکی که پیرامون آن داریم مربوط به دوره ی هخامنشیان است.آجیده دوزی به روش های مختلف انجام می گیرد:

1-روش ساده بدون لایه وسط:
برای اجرای کار ابتدا طرح را روی کاغذ کشیده وبا سوزن سوراخ سوراخ می نماییم برای این کار از چرخ خیاطی (بدون آن که سوزن را نخ کنیم )استفاده می کنیم.در این نوع دوخت گاهی به جای نخ های پنبه ای نخ های ابریشمی الوان استفاده می نمایندوزینت آجیده دوزی با ابریشم دوزی دو چندان می شود
2-آجیده دوزی لایه دار
ابتدا پارچه رویه را روی سطح صافی پهن می کنیم و لایه پنبه را روی آن قرار می دهیم این دو لایه را بهم کوک می زنیم پارچه ی آستری را رو ی لایه ی پنبه ای پهن می کنیم و سه لایه را با سوزن به هم وصل می نماییم .پنبه دوزی را می -توان به صورت دستی ویا در داخل کارگاه یا قاب انجام داد.

4-آجیده دوزی لایه دار با رویه تکه دوزی یا چهل تکه دوزی

دراین روش با برش قطعا ت به صورت یک فرم ومنظم یک دگرگونی اساسی را در این هنر به وجود آوردند.در طرح های بعدی از برش هائی به شکل لیوان واز رنگ های متضاد تیره وروشن استفاده گردید وبه این ترتیب جلوه بیشتری به طرح ها داده شد.
__________________
مــتـــرســک آنقــدَر دســتـهــآیــَتــ رآ بـــآز نــَکــُن ...

هیــچ کــَس تــو رآ در آغــوش نمیــگــیـــرَد !

ایســتـــآدگــي همــیشـــهـ تنهـــآیی دارَد !
SaRah آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربر روبرو بابت پست مفیدSaRah تشکر کرده است
Sepidar (02-19-2012)

  #ADS
تبلیغات
تبلیغات سایت چکمه
 
 
 
تاریخ عضویت: ---
محل سکونت: ---
سن: 2010
نوشته ها: ---
 

تبلیغات در چکمه

تبلیغات is online  
قدیمی 01-22-2012, 12:01 PM   #2
مدیر انجمن
 
SaRah آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 5,751
تشکر: 1,284
تشکر شده 1,249 بار در 788 پست
حالت من : Badhal
پیش فرض تكه دوزي روي بالشت كودك به شكل خرگوش

وسايل مورد نياز : پارچهي سفيد – پارچهي خاكستري – پارچهي نخي - پارچهي سبز – نخ همرنگ پارچهها – نخ مشكي براي دوخت چشم
ابتدا طرح را روي كاغذ بيرنگ (الگو) كشيده سپس آن را به وسيله كاربن زرد روي پارچه موردنظر گذاشته و دور تا دور طرح را روي پارچه بكشيد و سپس پارچه را برش دهيد . براي هويج از پارچهي نارنجي استفاده كنيد و آن را نيز به همين ترتيب طرح را روي پارچه گذاشته و بعد ازكشيدن شكل هويج ، پارچه را برش دهيد . براي سرهويج از پارچه سبز استفاده كنيد . براي داخل گوشهاي خرگوش از پارچه خاكستري و براي بدن خرگوش از پارچه سفيد و چشم و پوزه را روي پارچه توپردوزي كنيد ( روي تنه هويج شيارهايي وجود دارد آن شيارها را نيز با نخ و سوزن ساقهدوزي كنيد . (وقتي پارچهها را برش داديد ، آنها را روي پارچهاي كه براي بالشت در نظر گرفتهايد قرار داده و دور تا دور پارچه بريده شده را بدوزيد ( اگر با دست اين كار را انجام ميدهيد دندان موشي بزنيد )همه قطعات بريده شده را در محل خود قرار داده و به همين صورت بدوزيد . نكته در انتخاب رنگها دقت كنيد و رنگ پارچهها را متناسب با پارچهي بالشت انتخاب كنيد بطور مثال اگر پارچه بالشت سفيد است ، پس نبايد رنگ پارچه بدن خرگوش هم سفيد باشد بلكه ميتوانيد از رنگ خاكستري استفاده كنيد .
__________________
مــتـــرســک آنقــدَر دســتـهــآیــَتــ رآ بـــآز نــَکــُن ...

هیــچ کــَس تــو رآ در آغــوش نمیــگــیـــرَد !

ایســتـــآدگــي همــیشـــهـ تنهـــآیی دارَد !
SaRah آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
قدیمی 01-22-2012, 12:02 PM   #3
مدیر انجمن
 
SaRah آواتار ها
 
تاریخ عضویت: Feb 2011
نوشته ها: 5,751
تشکر: 1,284
تشکر شده 1,249 بار در 788 پست
حالت من : Badhal
پیش فرض کوسن تکه دوزي شده

كوسن ها ضمن اینكه راحتی و آسایش مبلمان ما را افزایش می دهند، ما را در تنظیم تعادل رنگی فضا نیز یاری می دهند. با قرار دادن چند كوسن رنگی، به رنگ متضاد با مبلمان می توانیم به مجموعه رنگی فضا شادابی و سرزندگی بیشتری ببخشیم و در میان رنگ های گوناگون موجود در فضا با كوسن ها به عنوان لكه های رنگی كوچك ارتباط ایجاد كنیم. با تكه دوزی و كارهای دستی مشابه روی این كوسن ها می توان به آنها جذابیتی بیشتر بخشید
—وسایل مورد نیاز:یك قطعه پارچه مربع شكل به ابعاد ۳۰ سانتی متر از پارچه ماهوت یا فوتر خاكستری تیرهیك قطعه پارچه به ضلع ۳۰ سانتی متر به عنوان آستریك قطعه كوچك پارچه اضافی برای نسبت تكه دوزی یك قطعه پارچه ماهوت یا فوتر صورتیدو قطعه پارچه ماهوت یا فوتر به رنگ های متفاوت به ابعاد ۳۰x۲۰ سانتی متر برای پشت كوسن ماژیك یا صابون خیاطی چسب مایع سوزن گلدوزی كاموای رنگی در رنگ های متنوع یك قطعه مقواچند عدد دكمه فشاری یك عدد كوسن ابری به ابعاد ۳۰ سانتی متر

— ۱ _ طرح قلب را بر روی مقوا رسم كرده و از آن به عنوان الگو استفاده می كنیم. الگو را در مركز پارچه مربع شكل خاكستری قرار داده با ماژیك طرح آن را بر روی پارچه منتقل می كنیم
— _ با قیچی به دقت طرح قلب را بریده، از پارچه خاكستری خارج می كنیم. طرح قلب را بر روی پارچه صورتی نیز پیاده می كنیم و آن را بریده جدا می كنیم.
— ۳ _ قلب صورتی را در جای خالی قلب در پارچه خاكستری قرار داده و بر روی قطعه پارچه ای كه برای پشت تكه دوزی در نظر گرفته بودیم مقداری چسب مایع می زنیم و آن را از پشت پارچه های صورتی و خاكستری در محل قرار گرفتن قلب صورتی می چسبانیم تا آن را در جای خود ثابت كنیم. پس از آن كه چسب خشك شد با استفاده از سوزن گلدوزی و یك رشته كاموای آبی رنگ دور قلب را بخیه های درشت می زنیم.
— سپس در وسط قلب ضربدرهایی از كامواهایی به رنگ های مختلف می دوزیم
پارچه آستری را بر پشت پارچه تكه دوزی شده قرار می دهیم. دو قطعه پارچه ای كه در رنگ های متفاوت و برای پشت كوسن در نظر گرفته ایم را به نحوی كه روی پارچه ها بر روی پارچه تكه دوزی و پشت آنها به طرف ما باشد بر روی پارچه تكه دوزی شده قرار می دهیم به صورتی كه پارچه های پشت كوسن در بالا، پارچه روی كوسن در وسط و پارچه آستری در زیر قرار گیرد. در این حالت پارچه های پشت كوسن در وسط بخشی از یكدیگر را می پوشانند. چهار طرف كوسن را كوك می زنیم تا لایه های پارچه در جای خود ثابت شوند و سپس چهار طرف كوسن را با چرخ خیاطی از فاصله یك سانتی متری لبه پارچه می دوزیم. روكش كوسن را از شكاف پشت آن به رو بر می گردانیم و اتو می كنی
برای ساخت گلوله های كاموایی ابتدا دو دایره به قطر ۵ سانتی متر از مقوا می بریم. سپس دایره هایی به قطر ۵/۲ سانتی متر از وسط آنها بریده خارج می كنیم. حلقه های مقوایی را بر روی هم قرار داده چند رشته كاموای رنگی را از این حلقه ها عبور می دهیم و دور تا دور آنها می پیچیم تا سوراخ وسط دایره كاملاً پر شود

— تیغه قیچی را در میان دو لایه مقوا قرار داده كامواها را دور تا دور دایره های مقوایی برش می زنیم. یك قطعه كاموا به طول ۳۰ سانتی متر بریده و آن را از میان دو دایره مقوایی عبور می دهیم و محكم می بندیم. مقواها را از كاموا جدا می كنیم و گلوله كاموایی را با دست مرتب می كنیم
— سه گلوله دیگر نیز به همین ترتیب درست كرده آنها را به چهار گوشه كوسن می دوزیم. چند عدد دكمه فشاری در امتداد شكاف پشت كوسن می دوزیم. كوسن ابری را از شكاف روكش كوسن وارد كرده و دكمه های آن را می بندیم.


زیر پارچه های رنگی را ابتدا لایه چسب میزنیم بعد اگر بخواهیم برجسته تر به نظر برسد ابر 1 سانتی لای آن کار گذاشته و با دندون موشی به بدنه اصلی وصل میکنیم__________________
مــتـــرســک آنقــدَر دســتـهــآیــَتــ رآ بـــآز نــَکــُن ...

هیــچ کــَس تــو رآ در آغــوش نمیــگــیـــرَد !

ایســتـــآدگــي همــیشـــهـ تنهـــآیی دارَد !
SaRah آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
کاربر روبرو بابت پست مفیدSaRah تشکر کرده است
Sepidar (03-07-2012)
پاسخ

علاقه مندی ها (Bookmarks)

برچسب ها
تکه, دوزي

ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است
Trackbacks are فعال
Pingbacks are فعال
Refbacks are فعالاکنون ساعت 04:17 PM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
Check Google Page Rank


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0